Мени

Сазнајте више о ваннаставним активностима и студентском животу


ИСКУСТВО ЛАЗАРА ПЕТРОВИЋА, СТУДЕНТА 4. ГОДИНЕ, СА ПРОГРАМИМА ЗА МОБИЛНОСТ СТУДЕНАТА


"Почетком октобра 2019. на сајту Универзитета у Нишу видео сам објаву о расписаном конкурсу програма мобилности студената – ERASMUS+ који се спроводи под окриљем Европске Уније. Конкурс је обухватао 2 места на нивоу Србије, једно за Универзитет у Београду и једно за Универзитет у Нишу, а на исти су могли да се пријаве студенти Правног, Економског и Филозофског факултета ових Универзитета.

Након истраживања које сам обавио о Универзитету и поготово правном факултету Мyколас Ромерис у Литванији, сазнао сам да се овај правни факултет налази на листи 250 најбољих светских правних факултета, а то је уједно био и круцијални разлог, да донесем одлуку да се пријавим на овај конкурс. У наредним недељама уско сам сарађивао на прикупљању потребне документације са управом Правног факултета, од које сам добио пуну подршку, за реализацију ове идеје. Након што сам изабран, ступио сам у директну комуникацију са представницима Универзитета Mykolos Romeris.

26.01.2020. стигао сам у Литванију, где сам уз пуну петомесечну стипендију ЕУ, започео ново поглавље свог школовања. Након нешто више од четири месеца које сам провео овде, могу да кажем да сам напредовао и себе додатно унапредио. Нужна последица окружења у којем се налази преко 200 људи из више од 30 различитих светских држава, као и велики број литванских студената, јесте развијање другачијег гледишта што се тиче школовања, интернационалних односа и образовања уопште. Услови који су сваком студенту доступни, у многоме олакшавају студирање и цео процес стицања нових знања чине значајно успешнијим у самом страрту.

Уместо предавања која су се редовно одржавала у згради Универзитета, након пандемије Corona вируса, без икаквих проблема помоћу електронског система, цео процес учења премештен је на електронски сервис Универзитета, где су студенти и професори били у директној аудио и видео комуникацији у вези свих предавања, вежби, колквијума, и осталих пројеката започетих пре и у току пандемије.

Поред формалног односно обавезног образовања које се пре свега заснива на пркатичној примени теоријско стечених знања, и то кроз континуирани рад на бројним такмичењима, пројектима, студијама случаја као и истраживањима, образовни систем Литваније једнаку пажњу посвећује и неформолном образовању као и заједничким team – building активностима како би студенти могли да развију бољу комуникацију са својим колегама и покушају да у тим околностима стекну контакте који ће им додатно помоћи у развоју даље професионалне каријере.

Правни факултет Универзитета Mykolas Romeris, као и генерално цео Универзитет нуди широку лепезу предмета који са собом носе конкретна знања из области које ће у будућности представљати свакодневницу животних искустава свих људи на овој планети, те су стога, по мом мишљењу, знање из области права животне средине, или права и технологије непроцењиви за једног младог правника, који би своју каријеру желео да заснује управо на оним гранама правне науке који у Србији у овом тренутку, нису нарочито развијени.

Такође, могућност избора потенцијалних предмета се ту не завршава. Наиме, Компаративно Уставно право, Имплементација Европске конвенције за заштиту људских права и основних слобода, Медијација, као и широк спектар предмета који уско проучавају Европску Унију и Уједињене Нације, само су неки од потенцијалних предмета, те стога представљају сјајну подлогу за интересантне и опортунитетне одлуке. Поред тога, истакао бих да врло вредним сматрам знања која сам стекао у области свакодневне комуникације са колегама али и професорима, који су уз правилан приступ вољни да студентима обезбеде јединствене прилике на светском нивоу, везане за њихов каријерни напредак!

Представници Правног факултета Мyколос Ромерис су ме за време мог досадашњег боравка у Виљнусу, у потпуности уверили да је Правни факултет у Нишу, препознат као апсолутно равноправан партнер за будућу сарадњу, те ће у наредном периоду врата једног од 250 најбољих светских правних факултета, осталим студентима Правног факултета У Нишу, бити, и те како отворена.

На крају овог кратког текста, нагласио бих оно што сам већ рекао у свом интервјуу за портал DELFI.en и сајт Универзитета Mykolos Romeris.

Велику захвалност за то што се данас налазим у Литванији, дугујем целокупној управи правног факултета која ми је била велика подршка да се одлучим на један овакав корак, али и свим професорима са којима сам сарађивао у Нишу у оквиру претходних година студија, јер сам због њих стекао основу, знање и способности да у конкуренцији међу студентима са неких од највећих светских Универзитета из Енглеске, Француске, Норвешке, Данске, Шпаније, Италије и других европских и светских Универзитета, будем у најмању руку, равноправан!

Све ђаке, четврте године средњих школа у Србији, и намерно наглашавам „Србији“ јер квалитет правног факултета Универзитета у Нишу то заслужује, позивам да упишу наш факултет јер ће им у једном континуираном процесу рада и стиања знања бити омогућено да себе оспосбе за будућу каријеру, квалитетног и способног правника, на нивоу много ширем од лолакне заједнице!

До уписа, и скорог виђења, поздравља Вас, Петровић Лазар, студент четврте године Правног Факултета Универзитета у Нишу!"