ПРЕДАВАЊЕ "УВОД У МЕДИЦИНСКО ПРАВО И ПОТРЕБА ЊЕГОВОГ ИЗУЧАВАЊА У СРБИЈИ"

У четвртак, 25. новембра 2010. године, на Правном факултету у Нишу одржано је предавање на тему „Увод у медицинско право и потреба његовог изучавања у Србији“.

Предавање, коме су присуствовали студенти треће и четврте године Факултета, одржала је др Хајрија Мујовић-Зорнић, виши научни сарадник Института друштвених наука. Овим уводним предавањем Правни факултет у Нишу започео је стални семинар из Медицинског права, са циљем да у академској заједници промовише идеју о потреби изучавања ове значајне правне области, која се на правним факултетима у нашој земљи, на жалост, не изучава.

Избор тема одређен је, пре свега, циљем Семинара; поред изучавања основних правних института и појмова Медицинског права, биће простора и за продубљено истраживање тема које, или представљају проблем у правној пракси, или се довољно не разумеју због бројних контроверзи које их прате.

Информације о предстојећим предавањима биће благовремено објављиване на сајту Факултета и на друге, уобичајене, начине обавештавања научне и стручне јавности.

Позивамо слушаоце првог предавања да на адресу Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.  пошаљу своје коментаре, предлоге и сугестије, као и своје мејл адресе на којима их можемо обавештавати о предстојећим активностима Семинара.

Биографски подаци о др Хајрији Мујовић-Зорнић 

Др Хајрија Мујовић-Зорнић дипломирала је на Правном факултету у Београду, на коме је, након стеченог звања магистра правних наука (1989. г. на тему „Правна дејства предуговора“), одбранила докторску дисертацију на тему „Одговорност за штету због нежељеног рођења (wrongful birth) и због нежељеног живота (wrongful life) – упоредноправни приказ“, и стекла академски назив доктора правних наука.

Рад у струци, започет у Савезном јавном тужилаштву у Београду, наставља у Институту друштвених наука у Београду, Центар за правна истраживања, сада у звању вишег научног сарадника. Континуирано је ангажована на научним пројектима из области медицинског права, које се већ више година тимски истражује у том центру.

Руководилац је Пројекта о пацијентовим правима у здравственом систему Републике Србије, консултант и предавач по позиву на здравственим и правним пројектима и високошколским установама у Србији и региону. Један је од оснивача Удружења за медицинско право Србије и његов генерални секретар; учествовала је и у оснивању Југословенског удружења за медицинско право, сада – Удружење за медицинско право Србије. Члан је Етичког одбора Републике Србије.

Учесник је више научних скупова и семинара и аутор већег броја радова објављених у часописима и зборницима.